גיליון 11 / חורף 2017

אודות / הורדת גיליון מלא

מערכת מפתח
אודות / הורדת גיליון מלא

גיליון 11, חורף 2017 דבר העורכים בגיליון 1: mafteakh.tau.ac.il/2010-01/00-foreword עורך אחראי: עדי אופיר עורך ראשי: יואב קני עורכים בפועל: אודי‭ ‬אדלמן, ‬דקלה‭ ‬בייטנר, ‬אריאל‭ ‬הנדל, ‬רועי‭ ‬וגנר, ‬נועם‭ ‬יורן, ‬אורי‭ ‬ערן, ‬הגר‭ ‬קוטף, ‬איתי‭ ‬שניר מועצת המערכת: פרופ’ ירון אזרחי, החוג למדע המדינה, האוניברסיטה העברית בירושלים * ד“ר פיני איפרגן, החוג לפילוסופיה, אוניברסיטת בר-אילן והחוג ללימודים הומניסטיים, מרכז...
המשך קריאה »

המחשבה הלקסיקלית-פוליטית ו״לשון לרע״ – דברי פתיחה

מערכת מפתח

גיליון זה של מפתח הוא הגיליון הראשון שרואה אור אחרי יציאתו לגמלאות של פרופסור עדי אופיר. עדי היה העורך המייסד של כתב העת, והקים את קבוצת הלקסיקון למחשבה פוליטית במרכז מינרבה למדעי הרוח באוניברסיטת תל אביב שבמסגרת פעילותה מתפרסם כתב העת ומתקיימת סדרת הכנסים הלקסיקליים למחשבה פוליטית ביקורתית.
המשך קריאה »

אני

אטיין בליבר
אני

המתבונן במסורות דומיננטיות בפילוסופיה האירופית (במיוחד בפילוסופיה הטרנסצנדנטלית מקאנט עד הוסרל), וכן במסורת מסוימת של ניתוח דקדוקי שהתגלגלה מן העת העתיקה אל לב ליבה של הבלשנות הסטרוקטורלית (יאקובסון, בנווניסט), יופתע לגלות ששוררת ביניהן הסכמה בדבר קיומו של קשר הדוק בין עצם האפשרות של מחשבה רפלקסיבית לבין השימוש בכינויי גוף – סמניה של “הסובייקטיביות בשפה”.
המשך קריאה »

תגיות:

אסון-ללא-אסון

רונית פלג
אסון-ללא-אסון

בספרו לשון לרע טוען עדי אופיר כי תחום העניין המובחן של המוסרי הוא אזורים מוכי אסון, וכי הפילוסוף כמוהו כקרטוגרף המשרטט מפות של סבל ורעות מיותרות. בדיוני אבקש להוסיף קפל אל תחום העניין המוסרי והפוליטי הזה, את המושג שאקרא לו אסון ללא-אסון, ואציע להרחיב ולהוסיף למפות הייצור וההסדרה של רעות גם אזורים מוכי אסון-ללא-אסון....
המשך קריאה »

תגיות:

הגדרה

עדי אופיר
הגדרה

הפילוסופיה היוונית נולדה בעיר. ההיסטוריה של הפילוסופיה (המערבית) היתה תמיד כרוכה בחיי הכרך. יותר משהפילוסופים חשבו על העיר עצמה, הם חשבו דרכה ובאמצעות זוויות המבט המרובות והמשתנות שהציעה.
המשך קריאה »

תגיות:

העולם הזה

אדם אבולעפיה
העולם הזה

"העולם הזה" מתפקד כרכיב מהותי בשתי משימות שונות העומדות ביסוד לשון לרע, אך כלל לא ברור אם לצירוף לשוני זה יש אותו מובן בשני המקרים. המשימה הראשונה של הספר היא ניסוח תורת מוסר אימננטית, כזו המיוסדת על נתוני העולם הזה ומכוונת אליהם, בלי להסתמך על עוגן טרנסצנדנטי.
המשך קריאה »

תגיות:

הצדקה

נווה פרומר
הצדקה

החשיבות והאתגר הפילוסופיים של לשון לרע נעוצים לא רק בכך שהוא תר אחר תשובה חדשה ושונה לשאלה מהו מוסר, אלא בטענה כבדת המשקל שלפיה יש לנסח את השאלה עצמה באופן הפוך.
המשך קריאה »

תגיות:

זיקה מוּלֶדת

מילי מאסס
זיקה מוּלֶדת

המושג "זיקה מולדת" מוצע כהשלמה למושג "קשר דם", שבו משתמשים בדרך כלל כדי לסמן את הקשר בין ילד לבין הוריו מולידיו. בעוד קשר דם מדגיש את שיוכו של הילד לשושלת משפחתית (bloodline), המושג "זיקה מולדת" הוא המובן שמעניק הילד לקשר הדם – המובן של השתייכותו למולידיו.
המשך קריאה »

תגיות:

מאבק משותף

ענת מטר
מאבק משותף

את הדיון במושג "מאבק משותף", בקשר לספרו המונומנטלי של עדי אופיר לשון לרע, אפתח בשני ציטוטים. הראשון, מתוך דבריה של אשת החינוך והפעילה הפוליטית הפמיניסטית נבילה אספניולי.
המשך קריאה »

תגיות:

ספרות בקול הקורבן

שירה סתיו
ספרות בקול הקורבן

"ספרות של קורבנות היא ספרות גרועה". טענה זו ודאי אינה חדשה; היא מייצגת קו חשיבה ותיק בשיח התרבותי ההיסטורי, גם אם לא בהכרח בניסוח זה, כתשליל המשתמע והבלתי מדובר של הטענה ה"חיובית" השורדת בשיח התרבותי-ספרותי ההיסטורי, גם בתוך התהפוכות שעבר מן הנורמות הקלאסיות אל התוויות המודרניסטיות ואפילו אל קריאות פרועות ומנפצות, פוסט-מודרניסטיות: זו הרואה...
המשך קריאה »

תגיות:

פני הרוע

אודי אדלמן
פני הרוע

העבודות המובאות באסופה זו מציגות פנים שונות של רוע. דרך ההתמקדות בפנים כנושאים וכנשאים של רוע, העבודות ממשיכות ומפתחות באופן ויזואלי ופלסטי את ה"קרבה המתוחה" שמקיים המהלך של אופיר בלשון לרע באופן מוצהר עם האתיקה של עמנואל לוינס, אתיקה שבה הפנים מסמנות את "האחרוּת המתפרצת אל ההוויה" שהוא מבקש לזהות עם הטוב.
המשך קריאה »

תגיות:

ציבורים קוסמופוליטיים

מיכל גבעוני
ציבורים קוסמופוליטיים

ציבורים קוסמופוליטיים הם כוח עולה בפוליטיקה הגלובלית. הנוכחות הכובשת שלהם מתבטאת בשורה של מיזמים תזזיתיים, הנעים מהתקפות הסייבר המתוקשרות של קולקטיב ההאקרים אנונימוס, דרך האקטיביזם הויראלי שתועד בסרט הדוקומנטרי קוני 2012, ועד להתגייסות של מתנדבים מכל רחבי העולם לשרטוט מפות דיגיטליות של אזורים מוכי אסון ולאימוץ הנרחב של הרגלים ביתיים לחיים אקולוגיים.
המשך קריאה »

תגיות: